E SIMARİ BI WACIN MEMLEKETE MA BOL WESO GIYMETECİ BI ZANESE MAA     

Karakaya, Diyarbakır ilinin Çüngüş ilçesine bağlı bir Zaza köyüdür.

Kayalık ve dağlık olduğu için ismi KARAKAYA köyüdür. Eski adı KARA KİLİSE'dir.

Kültür

Köyde ZAZACA konuşulur. Yemek olarak ilkbaharda dağlardan toplanarak acı kardık yapılır.Bunun yanında yine ilkbaharda yetişen uçkun(zazacasıyla;kapi),çedenenin yapraklarının yeni yeşermesiyle toplanan yapraklardan çeşitli yemekler yapılır ve özellikle kışın tüketilir.Bahar gelince Fırat nehri kıyısındaki otlağa inilir zazaca ismi(TORTE) olan bu yerde hayvanlarımızdan yüksek verim elde edilir süt bakımından ve bu da çoğu köy sakinin geçim kaynağını bir kısmını oluşturur.Mart ayında gidilen bu yerden havaların sıcak olmasıyla yani hazirana yakın dönülür.Yaz mevsiminde de yüksek yerlerde hayvanlar otlatılır bu otlatma işi sırayla sürdürülür,ta ki havalar iyice sıcak olana dek.Ayrıca ilkbaharın gelmesiyle tarlalar sürülmeye başlanır ve bağlar budanır.Yaz ayında ise köyün büyük bölümünün göç ettiği köylülerimiz tatil için gelirler.Köyün suyu çok rağbet gören doğal içme suyudur.Yazın herkes kendi bahçesinde ailesine yetecek kadar domates ,biber,patlıcan gibi sebzeleri yetiştirir.köyde son dönemlerde inşaatlar yoğunlaşmaya başlamıştır.Sonbahar mevsimini yaklaşmasıyla insanlarımız kış mevsimi hazırlıklarına baslar.Üzümler biçilmeye başlanır ve bununla beraber pekmez(rıb),sucuk(giraze),pestil(pasteh),kesme gibi birçok yiyecek yapılır,köyün dutları da meşhurdur.Yazın ortasında tarhana (kesk) yapılır.Antep fıstığı,incir,ceviz,badem,kayısı,kiraz,vişne…aklınıza gelebilecek birçok meyve ve sebze yetiştirilir.Sonbahar mevsiminde ise İstanbul’dan gelen köylülermiz yavaş yavaş köyden ayrılmaya başlarlar.Bu mevsimde en çok çedene (gızniki) toplanır ve bunların ezilmesiyle yapılan kahve çok aranan bir içecektir. Av kültürü yaygındır. Köylülerden çoğu spor amaçlı ava gider.Dağlarımızda keklik,tavşan ve az sayıda geyik vardır bilinçsiz avlanma sonucu bu doğa harikası hayvanların soyu tükenme tehlikesi içindedir.Ayrıca ismini köyümüzden alan ve Türkiye’nin 3. büyük barajı olarak sayılan Karakaya Barajı vardır.Bu barajın yapılmasıyla da iklimde bir yumuşama olmustur ve daha çeşitli ürünler yetiştirilmesine katkı sağlamıştır.Kışın insanlarımız dinlenmeye çekilir zaten çoğu emeklidir.Ayrıca köyümüzde görevini itinayla yapan ve çevrenin örnek koruycuları seçilen 6 koruyucumuz görev yapmaktadır. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Dağlarda Maden Yatakları Vardır.Altın, Mücevher, Mermer, Platin, Zümrüt ve Gümüş Çok Bulunur.Bunlar Ermenilerden Kalan Eserlerdir. Fırat nehrinde balık avlama imkânları vardır.

 

Coğrafya [

Diyarbakır iline 150 km, Çüngüş ilçesine 19 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Mustafa Gökçe ( Köy Koruyucusu Başkanı )

1999 - Mustafa Gökçe

1994 - Mustafa Gökçe

1989 - Mustafa Gökçe

1984 - Mustafa Gökçe

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

dernek

Her sene İstanbul'da dernek piknikleri düzenlenir.Yarışmalar yapılır ve kazananlara hediyeler verilir.Çekiliş düzenlenir.Halk oyunları oynanır.

 

 Hazırlayan: Bilal yeşilbaş

 

Web adresimiz:

www.karakayakoy.com